You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ile kosztuje całoroczny dom z drewna?

Całoroczne domy drewniane w systemie szkieletowym budzą coraz większe zainteresowanie wśród osób planujących budowę własnego lokum. Może się to wydawać nieco zaskakujące, jednak przestaje dziwić po bliższym zapoznaniu się z tematem oraz porównaniu właściwości domów drewnianych z tradycyjnymi budynkami murowanymi. Okazuje się wtedy, że całoroczny dom z drewna nie jest żadną fanaberią, ale racjonalnym wyborem. Sprawdźmy zatem ile kosztuje budowa i jakie warianty realizacji może zaproponować producent domów drewnianych całorocznych?

Drewno charakteryzuje się szeregiem unikalnych cech, które sprawiają, że możliwości jego zastosowania w budownictwie są naprawdę imponujące. Prym wiedzie tutaj drewno konstrukcyjne — starannie wyselekcjonowane, suszone komorowo, impregnowane i kilkukrotnie strugane. Po takiej obróbce doskonale sprawdza się jako stosunkowo lekki, a zarazem wytrzymały materiał do wykonywania elementów konstrukcyjnych budynku, pokryć dachowych oraz podłóg. Niezaprzeczalną zaletą drewna jest również jego niski ślad węglowy - wielokrotnie mniejszy niż przypadku budownictwa tradycyjnego, opartego na energochłonnej i emitującej znaczne ilości zanieczyszczeń produkcji cementu.

Dom-Hurt - producent domów drewnianych całorocznych

Drewno konstrukcyjne to podstawa budownictwa szkieletowego — popularnie określanego terminem domy kanadyjskie lub skandynawskie. Krajowym liderem tego typu budownictwa jest od wielu lat firma Dom-Hurt ze Śląska Cieszyńskiego, doświadczony producent domów drewnianych całorocznych — realizowanych w systemie „pod klucz” przez zespół doświadczonych projektantów i wyspecjalizowaną ekipę budowlaną.

Podstawowym czynnikiem, decydującym o „całoroczności” drewnianego domu jest zastosowanie odpowiednio grubej warstwy izolacji termicznej w postaci wełny mineralnej – umieszczanej wewnątrz drewnianego szkieletu, na zewnętrznych ścianach domu oraz poddaszu. Tak wykonane ocieplenie, w połączeniu z wysokiej klasy stolarką okienną i drzwiową, gwarantuje, że budynek zapewnia mieszkańcom wysoki poziom komfortu termicznego — zimą chroni przed utratą ciepła, latem przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza.

Użytkownicy całorocznych domów szkieletowych wskazują również inne zalety tych budynków, które sprawiają, że są one interesującą alternatywą dla klasycznych domów murowanych. Drewno konstrukcyjne to materiał bardzo wytrzymały, który przy odpowiedniej konserwacji jest odporny na niszczące działanie czynników zewnętrznych — wilgoć, wahania temperatur oraz ataki owadów i mikroorganizmów. Jest ono również higroskopijne, co oznacza, że wchłania nadmiar pary wodnej z otoczenia i tym samym pozwala utrzymać korzystny mikroklimat wnętrza domu. Budownictwo drewniane to dobry wybór dla alergików oraz osób zmagających się ze schorzeniami dróg oddechowych.

Ile kosztuje budowa domu w 2024?

Podejmując decyzję o budowie domu, należy liczyć się z dużymi wydatkami, jednak realizacja całorocznego domu drewnianego jest przedsięwzięciem znacząco tańszym od budowy porównywalnej wielkości obiektu murowanego. Dlaczego tak się dzieje?

Podstawą każdego budynku jest fundament o odpowiedniej nośności. Drewniany dom w technologii szkieletowej waży nawet kilkukrotnie mniej od swojego murowanego odpowiednika — może więc być stawiany na lżejszych fundamentach. W praktyce oznacza to mniejsze zużycie betonu, stali zbrojeniowej oraz niższe koszty transportu tych materiałów na plac budowy. Tańsze jest również samo wznoszenie drewnianej konstrukcji budynku i związane z tym prace wykończeniowe. Wszystkie niezbędne elementy domu szkieletowego powstają w „fabryce domów”, czyli zakładzie produkcyjnym, którym dysponuje każdy producent domów drewnianych całorocznych, a następnie przywożone są na plac budowy i tam montowane przez wyspecjalizowaną ekipę.

Własnym zapleczem produkcyjnym dysponuje również firma Dom-Hurt, mająca w swojej ofercie drewniane domy całoroczne w kilku wersjach wykończenia: ekonomicznej, standardowej oraz premium. Różnice pomiędzy nimi uwidaczniają się m.in. w takich elementach jak: grubość izolacji termicznej, rodzaj pokrycia dachowego, wydzielenia wewnętrzne, czy obecność instalacji wod-kan i elektrycznej. Ten sam budynek może, w zależności od wybranego standardu, pełnić funkcję wygodnego domku letniskowego lub służyć jako pełnoprawny dom całoroczny.

W firmie Dom-Hurt za orientacyjne ceny za dom o powierzchni 57-69 m² (Czapla) lub 111 m² (Poziomka) prezentują się następująco:

 •wersja ekonomiczna : od 1920 zł netto/m² wzwyż
• wersja standardowa: od 2520 zł netto/m² wzwyż
•wersja premium : od 3300 zł netto/m² wzwyż
Porównanie - dostępne standardy wykończenia:

WERSJA EKONOMICZNA WERSJA STANDARDOWA WERSJA PREMIUM
- dom wykonany systemem szkieletowym
- dom nieocieplony
- dach kryty papą
- schody drabinkowe
- dom wykonany systemem szkieletowym lub z belki w systemie blokowo-wieńcowym
- ocieplenie wełną 5 lub 10 cm
- schody drabinkowe
- wydzielenia wewnętrzne bez drzwi

- dom wykonany systemem szkieletowym lub z belki w systemie blokowo-wieńcowym
- ocieplenie wełną 15 lub 20 cm
- duże przeszklenia parteru i poddasza
- schody zabiegowe
- instalacja elektryczna
- instalacja wod-kan
- komin
- wydzielenia wewnętrzne z drzwiami
- orynnowanie
- okiennice
- malowanie elewacji zewnętrznej


Nasze propozycje:

Wersja mieszkalna ekonomiczna: https://www.domhurt.com.pl/oferta/domki-letniskowe/szpak
Wersja mieszkalna standard:  https://www.domhurt.com.pl/oferta/domy-mieszkalne/czapla 
Wersja mieszkalna premium: https://www.domhurt.com.pl/oferta/domy-mieszkalne/poziomka