Nowe technologie produkcji domów z drewna

Wbrew pokutującym jeszcze opiniom nowoczesne budownictwo drewniane niczym nie ustępuje budownictwu tradycyjnemu. Budynek z wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego będzie równie wygodny, energooszczędny i trwały jak dom z cegieł czy pustaków. Oczywiście pod warunkiem regularnej konserwacji i przestrzegania zaleceń wykonawcy i producenta. Jego zdecydowaną przewagą jest natomiast znacznie krótszy czas budowy oraz niższa cena w przeliczeniu na 1 m2.

Nowe technologie produkcji domów z drewna łączą w sobie wielowiekowe tradycje budownictwa z nowoczesnością rozwiązań technicznych. Wykonane z naturalnego, ekologicznego materiału są stylowe, przytulne, zapewniają korzystny dla zdrowa i odpoczynku mikroklimat.

Domy drewniane – nowe trendy

więźba dachowa


Budownictwo drewniane podlega, jak każda inna branża, mniej lub bardziej trwałym modom i trendom. Jednym z bardziej charakterystycznych jest nacisk na ekologię, energooszczędność a jednocześnie szybkość realizacji inwestycji. Stąd bez wątpienia bierze się rosnąca popularność konstrukcji modułowych, które idealnie łączą w sobie te trzy cechy. Wytwarzający domy z drewna producent przygotowuje w swoim zakładzie gotowe elementy budynku, takie jak ściany, fragmenty podłóg i stropów, elementy elewacji. Są one dowożone na miejsce budowy i w ciągu kilku dni składane przez wyspecjalizowaną ekipę. Pozwala to oszczędzić czas inwestora i uniknąć szeregu problemów, które mogą pojawić się w przypadku klasycznej budowy. Certyfikowane drewno jest materiałem ekologicznym, przyjaznym środowisku i użytkownikom. Fabryczne ocieplenie i montaż instalacji sprawia, że pod względem trwałości i energooszczędności drewniane domy modułowe nie ustępują tym klasycznym murowanym. Są za to znacznie tańsze.

Jak wybrać producenta domów z drewna?


Oferujący domy z drewna producent powinien gwarantować przede wszystkim jakość – zarówno pod kątem materiałów wykorzystywanych do budowy, jak doświadczenia ekipy budowlanej. Warto zapoznać się z jego wcześniejszymi realizacjami oraz upewnić, że użyte do budowy drewno jest certyfikowanym drewnem konstrukcyjnym suszonym komorowo, zaś poszczególne elementy podlegają surowej kontroli technicznej i jakościowej. Istotna jest tu zwłaszcza norma PN-EN338, regulująca wartości wytrzymałości i sztywności różnych klas konstrukcyjnego drewna iglastego i liściastego przy wilgotności odniesienia wynoszącej maks. 16-18%.

Nie mniej ważna jest przejrzyście sporządzona i zrozumiała umowa. Powinna ona dokładnie określać co otrzymamy za umówioną kwotę, a co będzie wymagało dodatkowej opłaty. Zwróćmy też uwagę na czas i zakres oferowanej gwarancji - jakie usterki firma jest zobowiązana usunąć i w jakim terminie.

Czego unikać podczas budowy domu z drewna?

ściana domu w konstrukcji drewnianej


Rosnąca popularność budownictwa drewnianego sprawia, że w sieci dostępna jest cała masa informacji oraz porad na ten temat. Niestety nie zawsze są one rzetelne, czasami bywają wręcz sprzeczne ze sobą. Z drugiej strony, nie każdy inwestor wie, o co dokładnie powinien pytać i na co zwrócić szczególną uwagę.

Jednym z najpoważniejszych błędów jest oszczędzanie na jakości użytych materiałów. Wykorzystanie niecertyfikowanego drewna, o zbyt dużej wilgotności, po pewnym czasie skutkować będzie kurczeniem i wypaczaniem się desek lub bali. Tworzą się szczeliny przez które ucieka ciepło a dom traci dużą część swoich właściwości termoizolacyjnych. Podobne problemy z utratą ciepła może spowodować niedokładna, niestaranie wykonana izolacja przeciwwiatrowa oraz kiepskiej jakości, nieszczelne drzwi i okna. Brak lub niewłaściwe wykonanie paraizolacji oraz szczelin wentylacyjnych będzie z kolei skutkować szybkim zawilgoceniem i zagrzybieniem pomieszczeń.

Błędy materiałowe można popełnić już na etapie wykonywania projektu. Powinien on być dostosowany do warunków klimatycznych i lokalizacji budynku. Ze względów technicznych nie zawsze możliwe będzie dokładne spełnienie oczekiwań inwestora. Idealną sytuacją jest gdy oferujący domy z drewna producent jest jednocześnie jego projektantem. Gwarantuje to, że zaproponowane materiały i rozwiązania zostały już sprawdzone i są optymalnie dobrane.

All Rights Reserved