You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Izolacja ścian w domu w technologii szkieletowej

Izolacja ścian w domu w technologii szkieletowej

Domy szkieletowe znane są z swoich właściwości energetycznych. Inaczej niż w domu budowanym wg tradycyjnej technologii dom szkieletowy bardzo szybko się nagrzewa i to bez konieczności dostarczenia wielkiej ilości energii. Brak grubych murów powoduje jednak że bezwładność cieplna takiego domu jest jednak dużo niższa. Efektem jest szybsze schładzanie pomieszczeń po ustaniu ogrzewania budynku. Dlatego tak ważna jest odpowiednio przeprowadzona izolacja ścian elewacyjnych.

Na wstępie przypomnijmy jak wygląda typowa ściana zewnętrzna domu szkieletowego przed jej ociepleniem. Najważniejszym elementem takiej ściany jest odpowiedniej jakości drewno KVH. Spełnia ono surowe normy dot. wytrzymałości i odporności na skręcanie, jest strugane czterostronnie i zabezpieczone przed wnikaniem grzybów i pleśni (najczęściej w drodze impregnacji ciśnieniowej)  Bardzo ważne jest również stosowanie odpowiednich systemów połączeń poszczególnych elementów konstrukcyjnych co zapewni niezbędną stabilność ścian.

 

Ocieplenie ściany szkieletowej od wewnątrz budynku

 Skuteczna izolacja ścian elewacyjnych w domach szkieletowych wymaga ułożenia dwóch warstw ocieplenia. Pierwsza z nich to ocieplenie układane od wewnątrz domu. Aktualnie inwestorzy coraz częściej decydują się na natrysk pianki poliuretanowej w miejsce tradycyjnie układanej wełny szklanej. Właściwie wykonany natrysk pianą otwarto komórkową pozwala szczelnie wypełnić wszelkie zakamarki i przestrzenie o nieregularnych kształtach. Tak wykonane prace izolacyjne przebiegają szybciej niż w przypadku tradycyjnie rozkładanych pasów wełny szklanej.

Niezależnie czy zdecydujemy się izolować nasz dom od wewnątrz pianką czy wełną bardzo istotna jest właściwa izolacja paroszczelna. Ma ona zapobiegać przed przedostawaniem się wilgoci z wnętrza naszego domu do warstwy ocieplenia. Pojawienie się wilgoci w warstwie ocieplenia wewnętrznego ma destrukcyjny wpływ na parametry cieplne całego budynku a co gorsze także na kondycję jego drewnianej konstrukcji. Izolację paroszczelną wykonuje się z wysokiej jakości folii, łączonych na zakładkę z wykorzystaniem dedykowanych taśm. Kluczowe jest właściwe zabezpieczenie otworów okiennych, drzwiowych czy miejsc wyprowadzenia instalacji.

 

Izolacja zewnętrzna domów z drewna

Dla domów wykonanych w technologii szkieletowej zaleca się by izolację zewnętrzną wykonać z dedykowanych płyt z wełny szklanej. Płyty z wełny mocowane są mechanicznie (bez użycia kleju, za pomocą kołków z dużymi kołnierzami) do wierzchniej warstwy przykręconej do konstrukcji. Mogą to być np. płyty OSB lub inne płyty drewnopodobne. Wykonana w ten sposób izolacja ma niezaprzeczalną zaletę – w odróżnieniu od styropianu wełna zapewnia ścianie oddychalność i możliwość odprowadzenia nadmiaru wilgoci z przegrody. Tak mocowaną wełnę możemy wykończyć w dowolny sposób, chociażby poprzez zatarcie siatki klejem i położenie właściwej warstwy tynku. Powierzchnię możemy również wykończyć deską elewacyjną, kamieniem czy klinkierem. Wszystko zależy od  stylu budynku oraz zasobności portfela inwestora.