You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Instalacje elektryczne w domach z drewna – część 1

Instalacje elektryczne w domach z drewna – część 1

Z uwagi na specyfikę materiałów użytych zarówno w konstrukcji jak i w wykończeniu domu drewnianego technika wykonania instalacji elektrycznej wymaga szczególnej uwagi i umiejętności. Zachowanie zasad ochrony przeciwpożarowej jest naczelnym kierunkiem jakim należy się posługiwać przy wykonywaniu instalacji elektrycznej w budynku szkieletowym. W tym celu odpowiednie przepisy zalecają stosowanie przewodów o podwójnej izolacji typu YDY, oraz YDYp dla napięcia 750V. Dopuszczalne są wyłącznie przewody miedziane. Dodatkowo należy stosować zawyżone normy dla przekrojów poszczególnych obwodów instalacji elektrycznej. Dla przewodów obwodów oświetleniowych minimalny przekrój to 1,5 mm2 podczas gdy dla obwodów gniazd zasilających minimalny wymagany przekrój to 2,5 mm2

Zabezpieczenia przeciw przeciążeniowe powinny być nie większe jak 1,2 krotności natężenia znamionowego. Dla obwodów oświetleniowych to wartość 10 A. Dla obwodów gniazd elektrycznych używa się zabezpieczeń o prądzie znamionowym minimum 16A. Warto również zmniejszyć liczbę gniazd i punktów oświetleniowych podłączonych pod pojedynczy obwód. Projektując przyszłe gniazda zasilające pod odbiorniki o większej mocy warto je wydzielić  w oddzielne obwody elektryczne. Przewody i osprzęt elektryczny muszą być dobrane w taki sposób, aby przyrost temperatury zarówno w normalnej eksploatacji jak i w sytuacjach awaryjnych nie spowodował pożaru. Ponadto wszystkie elementy przewodzące obwodów elektrycznych muszą być oddzielone od palnej powierzchni budynku warstwą materiału izolacyjnego.

Rozprowadzając przewody wewnątrz konstrukcji ścian budynku szkieletowego, trzeba mieć na uwadze że konstrukcja ciągle pracuje. Dlatego też przewody muszą być rozłożone luźno, niejako z zapasem. Zabezpieczy to instalację przed przeniesieniem naprężeń pochodzących od pracującego budynku. Ma to szczególne znaczenie przy prowadzeniu przewodów przez elementy konstrukcji, typu słupki ścian czy belki stropowe. Dodatkowo otwory przez które prowadzimy przewody muszą być znacznie większe od przekroju przewodu. W takich miejscach najlepiej przewody układać w peszlach lub korytkach. Wszelkie uchwyty którymi przewody są mocowane do konstrukcji muszą być pozbawione jakichkolwiek ostrych krawędzi. 

Na szczególną uwagę zasługują miejsca łączenia przewodów i osprzętu elektrycznego. Każde takie połączenie jest źródłem rezystancji odpowiadającej za wydzielanie temperatury. M.in. dlatego w domach z drewna warto zrezygnować z stosowania puszek rozgałęźnych.