You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Domy z drewna - domy pokoleń

Domy z drewna - domy pokoleń

Domy wykonane z drewna są świetną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa opartego o elementy murowane. Również od dłuższego czasu notuje się coraz większe zainteresowanie inwestorów indywidualnych budową własnego domu wykonanego techniką szkieletową. Ma na to wpływ coraz lepsza dostępność rynkowej oferty oraz rosnąca świadomość klientów co do zalet takiego domu. Ten wpis chcielibyśmy poświęcić zagadnieniu wytrzymałości i trwałości domu wykonanego z drewna.

Na początek warto przypomnieć że zasadniczo domy drewniane wykonuje się w technologii szkieletowej oraz z bali drewnianych. Domy z bali właściwie w każdym przypadku są droższe od domu wykonanego w technologii szkieletowej. Ich cena często nawet przewyższa cenę domów wykonanych techniką tradycyjną, murowaną. Jednakże wyższa cena w tym wypadku, przy właściwym wykonaniu gwarantuje trwałość na bardzo długi czas. Jak zatem na tym tle wypadają domy drewniane w technologii szkieletowej ?

Trwałość domów szkieletowych

Zakładając że nasz dom szkieletowy zbudowaliśmy z odpowiednich materiałów (drewno iglaste o odpowiedniej wilgotności i właściwie zaimpregnowane) oraz siłami doświadczonej ekipy montażowej to nie ma podstaw do niepokojów. Literatura podaje okres 50 lat jako czas użytkowania domu drewnianego bez konieczności przeprowadzenia generalnego remontu. Na pewno dbałość o konstrukcję i przeprowadzone zabiegi konserwacyjne znacznie ten czas jeszcze wydłużą.

Czy jest to dom na pokolenia ?

Pod wieloma względami jest to dom który technologicznie jak najbardziej można określić jako dom na pokolenia. Coraz częściej jednak na domy szkieletowe decydują się młodzi ludzie, którzy chcą szybko zamieszkać we własnym domu a w razie potrzeby móc go łatwo rozbudować. Rozbudowa domu drewnianego jest znacznie łatwiejsza aniżeli domu wykonanego tradycyjnym sposobem. Daje to możliwość szybkiego dopasowania naszego domu do bieżącej sytuacji życiowej, typu powiększająca się rodzina. Stosunkowo łatwo możemy również adaptować istniejące pomieszczenia pod nowe cele, chociażby przez zmianę układu ścian działowych. Dokonanie zmian w istniejących instalacjach także jest o wiele prostsze. Tym samym dom szkieletowy w odróżnieniu od domu murowanego nie musi być budowany niejako na zapas czy grubo ponad budżet inwestora. Łatwa rozbudowa, remont czy zmiana funkcji pomieszczeń dadzą nam poczucie spokoju i bezpieczeństwa.