You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Domy drewniane w technologii szkieletowej

Domy drewniane w technologii szkieletowej

Produkowane przez nas domy z drewna wykonujemy w dwóch technologiach. W tym wpisie chcielibyśmy przybliżyć budowę domu drewnianego w technologii szkieletowej.

Domy szkieletowe

Technologia szkieletu drewnianego jako konstrukcji domu upowszechniła się w Ameryce Północnej - szacuje się że około 90 % domów mieszkalnych jest budowanych w ten właśnie sposób. W Europie, kolebką stosowania tej technologii jest Skandynawia oraz Niemcy. W Polsce zainteresowanie tą technologią jest z roku na rok coraz większe, choć nadal panuje przeświadczenie o wyższości domu murowanego nad drewnianym. Taka opinia wywodzi się poniekąd z tradycji i przekonania że wytrzymały, ciepły dom musi mieć grube, najlepiej betonowe mury. Tymczasem w technologii szkieletu drewnianego wykorzystujmy tak materiały by przenikalność cieplna ścian była zbliżona lub nawet niższa aniżeli w przypadku domów o ścianach dwuwarstwowych wybudowanych w tradycji (np. pustak ceramiczny + ocieplenie z styropianu). Dla przykładu posłużymy się domem mieszkalnym z naszej oferty - Dom Poziomka 3. Jest to dom o powierzchni użytkowej 111 m2, który doskonale wpisuje się w potrzeby polskiej rodziny 2 + 2.

Konstrukcja ściany domu szkieletowego

Nasze domy wykonujemy z drewna wysezonowanego, które daje gwarancję odpowiedniej wytrzymałości i trwałości. Drewno jest strugane czterostronnie, impregnowane środkami które ograniczają wchłanianie wilgoci oraz rozwój pleśni i grzybów. Impregnacja ma także na celu osiągnięcie właściwej klasy ognioodporności.

Montaż prefabrykatów następuje na przygotowanym uprzednio placu budowy. Warto wspomnieć że wszelkie prace ziemne, wykonanie fundamentów mogą Państwo powierzyć naszym wykwalifikowanym ekipom budowlanym. Wracając do montażu, to po postawieniu ścian przychodzi czas na montaż więźby dachowej i jej pokrycia (blachą trapezową, dachówką ceramiczną lub cementową), wstawienie okien oraz drzwi.

Ocieplenie domu szkieletowego

Warstwę ocieplenia wewnętrznego stanowi wełna mineralna. Posiada ona bardzo dobry współczynnik izolacji cieplnej - nawet poniżej 0,030 m2 K/W. Grubość tej warstwy to około 150 mm i ułożona jest w grubości konstrukcji szkieletowej. Warstwa ocieplenia wewnętrznego chronią folie:
paroprzepuszczalna - umieszczona od zewnętrznej strony ściany
paroizolacyjna - okala warstwę ocieplenia od wewnątrz budynku

Ich zadaniem jest zabezpieczenie warstwy ocieplenia wewnętrznego, tak by przez cały okres użytkowania budynku zachowane były deklarowane współczynniki izolacji cieplnej.
Zewnętrzna powierzchnia domu Poziomka 3 może być wykończona tynkiem - wówczas stosujemy dodatkowe ocieplenie ściany zewnętrznej z styropianu. Styropian zaciągany jest siatką z klejem, powierzchnia jest gruntowana i zabezpieczona tynkiem zewnętrznym, np. akrylowym lub silikonowym. W przypadku braku tynku, dom wykańczamy deską elewacyjną w wybranym przez inwestora kolorze.


Podsumowanie i zalety.

W tym krótkim wpisie chcieliśmy Państwu przybliżyć budowę domu z drewna w technologii szkieletowej. Najważniejsze zalety jakie możemy wymienić to:
czas budowy - dom mieszkalny jesteśmy w stanie przekazać w czasie od 4 do 6 tygodni
brak prac mokrych - skutkiem czego nie ma konieczności dochowywania przerw technologicznych
łatwiejsza późniejsza przebudowa - brak kucia ścian, łatwiejszy dostęp do wszelkich instalacji