Domy drewniane a ekologia

Domy z drewna, mimo że wciąż stanowią niewielki odsetek nowych budynków, stale zyskują na popularności. Za decyzją o ich wyborze przemawia nie tylko niższa cena i krótki czas budowy – zazwyczaj nie przekraczający trzech miesięcy. Coraz częściej wskazywane są również kwestie ekologiczne. Jak to jest, że mimo konieczności wycięcia wielu drzew budownictwo drewniane jest bardziej ekologiczne od tradycyjnego? Wbrew pozorom nie tu żadnej sprzeczności.

Wpływ na środowisko

dom a ekologia


Eksperci firmy inżyniersko-consultingowej Sweco szacują, że każdego roku na świecie powstaje ponad sześć miliardów metrów kwadratowych nowych budynków. Jest to gigantyczna liczba – taką powierzchnię zajęłoby np. 1,2 mln supermarketów o powierzchni 5 tysięcy metrów kwadratowych każdy. Przekłada się to również na olbrzymią emisję dwutlenku węgla do atmosfery – około 3,7 mld ton rocznie, tyle ile Polska emituje w ciągu 10 lat. Na emitowany przez sektor budowlany ślad węglowy składają się m.in. węgiel zawarty w konstrukcji budynku oraz ten związany z produkcją materiałów budowlanych, użytkowaniem budynku oraz jego wyburzeniem po zakończeniu eksploatacji.

Ograniczenie śladu węglowego w budownictwie można osiągnąć m.in. poprzez stosowanie naturalnych, nisko przetworzonych materiałów budowlanych pochodzenia naturalnego. Doskonałym przykładem jest tu drewno konstrukcyjne, które cechują doskonałe właściwości inżynieryjne, zaś jego wytworzenie pochłania znacznie mniejsze ilości energii i generuje mniejsze ilości zanieczyszczeń niż produkcja cegieł oraz betonu.

Wytwarzający domy z drewna producent będzie więc emitował do atmosfery znacznie mniejsze ilości dwutlenku węgla niż gdyby podobnej wielkości dom wykonywał z tradycyjnych materiałów budowlanych. Ważnym aspektem ekologicznym jest trwałość budynku – im dłuższy będzie okres jego eksploatacji, tym mniejszy sumaryczny ślad węglowy. Tu po raz kolejny uwidaczniają się zalety budownictwa drewnianego - starannie wykonany dom z wysokiej jakości, certyfikowanego drewna będzie miał żywotność porównywalną z domem murowanym.

Pozytywny wpływ na minimalizację śladu węglowego w budownictwie ma również ograniczenie do minimum procesów logistycznych, związanych z transportem materiałów od producenta do miejsca budowy. Idealną sytuacją byłoby gdyby oferujący domy z drewna producent współpracował z lokalnymi tartakami.

Dlaczego warto zainwestować w domy drewniane?

wnętrze domu z drewna


Domy drewniane doskonale wpisują się w trend ekologiczny również dzięki właściwościom samego drewna jako budulca. Panujący w nich mikroklimat nie tylko korzystnie oddziałuje na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, ale też przyczynia się do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności – dzięki czemu do minimum ogranicza warunki rozwoju grzybów, roztoczy i innych szkodliwych mikroorganizmów. W połączeniu z odpowiedniej grubości warstwą ocieplenia oraz szczelnymi oknami i drzwiami dom drewniany jest budynkiem o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Szybko się nagrzewa, dzięki czemu nie wymaga dużych ilości energii do jego ogrzania - przekłada się to nie tylko na mniejsza emisję dwutlenku węgla, ale też zauważalnie niższe rachunki w sezonie grzewczym. Doskonałym dowodem na to jest popularność drewnianego budownictwa szkieletowego w Kanadzie i Skandynawii – rejonach o klimacie często surowszym niż polski, ale też znanych z restrykcyjnych regulacji w kwestiach ekologicznych.

Jeszcze 10 lat temu domy drewniane nie miały u nas dobrej passy, kojarząc się głównie z domkami letniskowymi, ewentualnie tańszym substytutem domu murowanego. Czas jednak weryfikuje te opinie, wykazując ich nieprawdziwość. Praktyka pokazuje, że doświadczony, oferujący domy z drewna producent jest w stanie stworzyć wysokiej jakości produkt w postaci domu całorocznego. Nie dość, że jest on wykonany z ekologicznego surowca, tańszy i szybszy w budowie, to również koszty jego eksploatacji mogą być znacznie niższe niż w przypadku domu murowanego. Warunkiem jest oczywiście użycie wysokiej jakości, certyfikowanych materiałów oraz staranny montaż i wykończenie – na tych aspektach nie warto oszczędzać.

All Rights Reserved