You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Dom z drewna a jego trwałość

Dom z drewna a jego trwałość

Drewno jako materiał konstrukcyjny do budowy domów było wykorzystywane przez wiele lat. W latach 90 tych XX wieku pojawiły się na naszym rynku domy kanadyjskie (popularnie „kanadyjki”). Ówczesny poziom wiedzy technicznej oraz ograniczony dostęp do nowoczesnych i sprawdzonych materiałów sprawił że do dziś mamy do czynienia z wieloma krzywdzącymi opiniami na temat trwałości domów drewnianych. Tymczasem my twierdzimy że poprawnie zbudowany dom w technologii szkieletowej lub z bali jest tak samo trwały jak dom wybudowany z materiałów tradycyjnych łączonych na zaprawę betonową. Stawiamy taką tezę w odpowiedzi na liczne zapytania kierowane do nas przez Inwestorów indywidualnych.

 

Trwałość domu z drewna

Dwa najważniejsze elementy mające wpływ na trwałość domów z drewna to stosowanie właściwych materiałów oraz wysoka kultura techniczna poparta wiedzą i doświadczeniem pozwalająca na wyeliminowanie błędów wykonawczych. Duże doświadczenie w budowie domów z drewna podpowiada nam że technologia ta jest bardziej podatna na błędy wykonawcze w stosunku do tradycyjnych metod budowy domu. Zarówno w przypadku domu wykonanego w technologii szkieletowej, jak również z bala duże znaczenie ma jakość obróbki ciesielskiej. To samo dotyczy wszelkich prac związanych z układaniem izolacji i wykonanym ociepleniem. Błędy popełnione na tym etapie oznaczają zwykle narażenie konstrukcji domu drewnianego na zawilgocenie. Obecność wilgoci sprzyja z kolei rozwojowi grzybów i innych czynników chorobotwórczych groźnych dla samego budynku jak i jego mieszkańców.

Jakość drewna konstrukcyjnego

Jeżeli chodzi o jakość materiałów to tutaj nie może być żadnych kompromisów – należy stosować wyłącznie drewno suszone komorowo, strugane z każdej strony. Muszą być dochowane wszelkie niezbędne parametry konstrukcji drewnianej jak: wytrzymałość, wilgotność czy podatność na skręcanie i odkształcenia. Elementy konstrukcyjne, takie jak belki czy podciągi muszą być wykonane z drewna o gęstych prostych słojach, bo tylko taki materiał daje pewność zachowania cech użytkowych domu na długi czas. Łączenia belek wykonuje się przy pomocy systemowych łączników stalowych. Warto więc stosować sprawdzone rozwiązania, bo droga na skróty albo co gorsze, oszczędności na materiale (np. użycie drewna gorszej jakości lub niedostatecznie wysuszonego) oznacza pewne kłopoty w niedalekiej przyszłości. Wybierając ofertę budowy domu drewnianego, sprawdźmy więc opinie na temat firmy deweloperskiej. Dobrym rozwiązaniem będzie również odwiedzenie kilku zakończonych placów budowy i rozmowa z obecnymi użytkownikami domu.