You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Czas budowy domu z drewna

Czas budowy domu z drewna

Jedną z zalet budownictwa opartego na drewnianej konstrukcji szkieletowej jest czas realizacji inwestycji. To również jeden z głównych elementów decydujących o niższych kosztach budowy domu drewnianego w stosunku do domu wykonanego w tradycji. Pisaliśmy już o możliwości wznoszenia delikatniejszych ław oraz ścian fundamentowych co ma bezpośrednie przełożenie na konieczne nakłady finansowe. Jak natomiast wygląda czas realizacji budowy domu wykonanego techniką szkieletową ?

Na czas budowy tradycyjnego domu do stanu deweloperskiego składa się co najmniej kilkadziesiąt czynników. Pomijając dostępność materiałów czy sprawność ekipy budowlanej istotną rolę odgrywa pogoda (zwłaszcza temperatura), która w znacznym stopniu determinuje możliwość prowadzenia prac. W przypadku budowy szkieletowego prac mokrych w zasadzie się nie prowadzi (poza pracami na etapie fundamentów). Budować więc można takie domy o każdej porze roku. Przerw technologicznych również się nie stosuje z racji tego że stropy, belki i podciągi wykonane są jak cały dom – czyli z drewna.

Dom w stanie surowym zamkniętym możemy od razu wykańczać nie tylko do stanu deweloperskiego, ale wręcz pod klucz. Wewnętrzne powierzchnie ścian wykańcza się boazerią lub płytami gips karton na które nakłada się gipsowe gładzie. Gładź gipsowa schnie błyskawicznie, w końcu to warstwa o grubości co najwyżej 1 – 2 mm. W domach murowanych stosuje się przeważnie tynki gipsowe, o grubości około 15 – 20 mm. Taka warstwa tynku oznacza odpowiednio większą dawkę wody która musi odparować z ścian do otoczenia. Przeciętnie, tynki gipsowe w domu murowanym muszą schnąć co najmniej 30 dni (w sprzyjających warunkach). A najlepiej jeszcze dłużej. Dopiero po tym gdy wilgotność wewnątrz domu się ustabilizuje można myśleć o dalszych pracach wykończeniowych. W domach szkieletowych wilgoć technologiczna nie występuje, dlatego prace mogą być prowadzone na okrągło. Budując z odpowiedniego drewna (wysuszonego, zaimpregnowanego, struganego czterostronnie) od razu po zmontowaniu szkieletu można przystąpić do ocieplenia dachu czy montować drewniane elementy wykończeniowe.

Stan deweloperski domu szkieletowego może być osiągnięty po 2 – 3 miesiącach od rozpoczęcia prac. Prace wykończeniowe ograniczają się do wykonania okładzin ścian wewnętrznych, podłóg, montażu schodów i drzwi oraz urządzenia poszczególnych pomieszczeń – wykonanie łazienek, kuchni itp. Można śmiało założyć że okres 6 mcy to wystarczający czas by zamieszkać w pełni wykończonym domu szkieletowym.