You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak wybrać producenta domu letniskowego?

Jak wybrać producenta domu letniskowego?

Domy letniskowe – technologia wykonania porównanie

Sposób wykonania drewnianego domku letniskowego oraz jakość użytego materiału to kluczowe czynniki - wpływające nie tylko na estetykę, ale też trwałość, walory użytkowe i oczywiście cenę.

Domy szkieletowe (kanadyjskie) są technologią najczęściej wybieraną ze względu na przystępną cenę, szybkość realizacji oraz łatwość ewentualnej rozbudowy. Konstrukcja budynku opiera się na szkielecie z belek drewnianych, opartych na betonowych bloczkach lub wylewanej płycie fundamentowej. Ściany zewnętrzne i podłogi najczęściej wykonuje się z deski szalunkowej lub płyty OSB, zaś wewnętrzne i działowe z płyty karton-gips. Ocieplenie domu stanowi warstwa wełny mineralnej oraz folia wiatroizolacyjna. Dach pokrywany jest papą, blachodachówką lub gontem bitumicznym. Prawidłowo wykonany dom szkieletowy, z wykorzystaniem certyfikowanego, suszonego komorowo drewna, nie ustępuje trwałością domom murowanym.

Domy w technologii szkieletowej najczęściej buduje się „z patyków”, czyli konstrukcja i ściany zbijane są na bieżąco z dostarczonych na plac budowy desek i belek. Metoda druga to wykorzystanie elementów prefabrykowanych. Producent domów letniskowych dostarcza gotowe ściany, elementy stropu i podłogi, w których po zmontowaniu instaluje się okna, prowadzi instalacje i wypełnia wełną mineralną – jest to tzw. prefabrykacja otwarta. W wersji prefabrykatów zamkniętych wszystkie te elementy są już wykonane w fabryce a dodatkowo ściany od strony wewnętrznej wykończone płytą gipsowo-kartonową. Taki dom można zmontować w ciągu kilkunastu godzin.

Domy z bali to jedna z najstarszych technologii wznoszenia budynków, znana już od czasów prehistorycznych. W wersji współczesnej powstają z bali sezonowanych lub suszonych komorowo z impregnacją przeciwgrzybiczą i przeciwogniową. Są one układane na płycie fundamentowej, a następnie łączone metodą zrębową (wieńcową) lub sumikowo-łątkową (elementy pionowe - łątki oraz układane pomiędzy nimi elementy poziome – sumiki). Konstrukcję domu z bali stawia się w kilka tygodni.

Bale pełne z litego drewna, mogą mieć różne przekroje: klasyczny (wewnętrzną strona jest prosta, zewnętrzna zaokrąglona, dwustronnie zaokrąglony, prostokątny lub okrągły pełny. W przypadku domów całorocznych stosuje się dodatkowe docieplenie wełną mineralną oraz folią termoizolacyjną. Bardziej zaawansowane technologie to prefabrykowane bale warstwowe - wypełnione materiałem izolacyjnym lub bale z drewna klejonego.

Domy wykonane z bali charakteryzuje bardzo korzystny mikroklimat i zdecydowanie wyższy poziom termoizolacji niż w przypadku domów szkieletowych. Przy odpowiednio dużej średnicy bali bez problemu mogą funkcjonować jako domy całoroczne. Główna wada to przede wszystkim wysoki koszt, wynikający z konieczności wykorzystania wysokgatunkowego, certyfikowanego litego drewna oraz zatrudnienia wyspecjalizowanej w tym zakresie ekipy budowlanej.

Czym się kierować wybierając producenta domu letniskowego?

Niezależnie od tego, jaką technologię wybierzemy pamiętać trzeba, że na efekt końcowy i zadowolenie z użytkowania domu drewnianego olbrzymi wpływ ma jakość zastosowanego do budowy materiału, precyzja wykonania wszelkich połączeń oraz szczelność izolacji przeciwilgociowej.

Warto sprawdzić, czy producent domów letniskowych może wykazać się odpowiednim doświadczeniem realizacyjnym oraz wiedzą potwierdzoną branżowymi certyfikatami. Przed zamówieniem domu z usługą montażu warto porozmawiać osobiście z fachowcami i - w miarę możliwości - odwiedzić co najmniej jedną z budów.

Drewno, z którego powstanie nasz dom, musi spełniać określone standardy. Chodzi tu zwłaszcza o normę PN-EN338, która reguluje wartości wytrzymałości i sztywności różnych klas konstrukcyjnego drewna iglastego i liściastego przy wilgotności odniesienia wynoszącej maks. 16-18%).

Koniecznie trzeba też się upewnić, co dokładnie otrzymamy za ustaloną cenę a jakie elementy i usługi będą wymagały dopłaty. Najczęstsze błędy potencjalnych inwestorów to nieprecyzyjne zapytania ofertowe, porównywanie niekompletnych wycen oraz kierowanie się najniższą ceną.