You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Czym się kierować przy zakupie konstrukcji drewnianych?

Domy letniskowe z drewna wykazują szereg zalet, których pozbawione są obiekty wykonane w technologii murowanej. To nie tylko niższe koszty, krótszy czas budowy i możliwość realizacji prac w sezonie zimowym. Drewniana konstrukcja łatwiej poddaje się ewentualnej modernizacji lub rozbudowie, cechuje ją korzystny mikroklimat oraz dobra izolacja cieplna.

Obiekty tego typu dostępne są obecnie w wielu wariantach, powierzchniach i standardach wykończenia. W wersji mobilnej, osadzone na kółkach, bywają wykorzystywane nie tylko do rekreacji, ale też jako sezonowe kioski handlowe w miejscowościach turystycznych.

Aby jednak w pełni docenić ich zalety warto przed zakupem zwrócić uwagę na szczegóły oferowanego produktu. Praktyka pokazuje, że wielu klientów nie do końca wie, czego powinni oczekiwać od producenta i jakie aspekty konstrukcji drewnianych są najważniejsze dla ich trwałości i komfortu użytkowania budynku.

Zakup konstrukcji drewnianych – na co zwrócić uwagę?


Niezależnie od tego, czy interesują nas drewniane domy całoroczne, sezonowe, czy kioski handlowe - cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru materiału na tego typu konstrukcje. Kluczowym aspektem, mającym bezpośrednie przełożenie na trwałość oraz komfort użytkowania obiektu, jest jakość zastosowanych przez producenta materiałów. Wysokiej klasy drewno konstrukcyjne to drewno dobrze wysuszone, jednolite, pozbawione sęków i pęknięć, które znacząco osłabiają jego wytrzymałość mechaniczną. Najlepsze rodzime gatunki drewna konstrukcyjnego to sosna, jodła oraz świerk.

Jak każdy wyrób budowlany, także drewno konstrukcyjne musi posiadać deklarację właściwości użytkowych oraz unijny certyfikat CE (podstawę jego wydania stanowi norma PN-EN 14081:2005+A12001 „Konstrukcje drewniane. Drewno konstrukcyjne o przekroju prostokątnym, sortowane wytrzymałościowo”). Warto to sprawdzić, gdyż jak pokazuje praktyka, nie wszyscy producenci tego przestrzegają.

Renomowane, doświadczone firmy najczęściej wytwarzają szkieletowe domy letniskowe z litego drewna konstrukcyjnego klasy C24. Jest ono czterostronnie strugane oraz suszone komorowo wg normy PN-EN338 (reguluje ona wartości wytrzymałości i sztywności różnych klas konstrukcyjnego drewna iglastego i liściastego przy wilgotności odniesienia wynoszącej maks. 16-18%). Tego rodzaju obróbka podwyższa naturalną sztywność i wytrzymałość drewna. Zwiększa odporność ogniową, poprawia właściwości izolacyjne oraz minimalizuje ryzyko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów.

Drewno konstrukcyjne klasy C24 może występować w wersji „zwykłej” oraz jako KVH. Ten drugi termin oznacza drewno klejone wzdłużnie z dwóch kawałków drewna litego, połączonych zazębiającymi się mikrowczepami. Dzięki temu wykazuje lepszą wytrzymałość na skręcanie i umożliwia uzyskanie belek o większej długości. KVH Doskonale sprawdza się jako materiał na domy letniskowe i całoroczne, zarówno w technologii szkieletowej, jak i z bali. Ze względu na wysoką estetykę bywa stosowane także do budowy altan, pergoli i innych elementów architektury ogrodowej.

Ważnym aspektem, z którego wielu kupujących nie zdaje sobie sprawy, jest transport zakupionych konstrukcji na plac budowy. Niewłaściwe przeprowadzony grozi uszkodzeniem drewnianych elementów i pogorszeniem ich parametrów wytrzymałościowych. Zdecydowanie warto zdać się w tej kwestii na oferowany przez większość producentów profesjonalny przewóz dostosowanymi do tego celu pojazdami.

Konstrukcje drewniane – czego unikać?


Powszechnie dostępna w składach budowlanych tarcica, czyli ścięte i lekko obrobione drewno nie spełnia norm charakteryzujących drewno konstrukcyjne i ciężko ją uznać za wartościowy materiał budowlany. Wysoki poziom wilgotności sprawia, że wraz z upływem czasu i stopniowym odparowywaniem wody właściwości konstrukcyjne tego typu drewna zmieniają się. Przekrój zastosowanych elementów zauważalnie zmniejsza się, konstrukcja ulega osłabieniu, odkształceniu i osłabieniu. Taki materiał często nie nadaje się nie tylko na budynki mieszkalne, ale nawet na kioski handlowe.

Zdecydowanie należy unikać konstrukcji z niskiej jakości, niecertyfikowanego drewna, które często nie jest wystarczająco zabezpieczone przez niszczącym wpływem czynników atmosferycznych. W naszej strefie klimatycznej degradacja takiego materiału będzie zauważalna bardzo szybko.